Excursies afd. De Bilt/Zeist

Zaterdag 14 maart 2026, Leersumse Veld

Een dag voordat het noordoostdeel van dit fraaie natuurgebied voor publiek wordt afgesloten, gaan we wandelen (ca. 5 km) langs bosranden, over heidevelden en rond vennen. Roodborsttapuiten en boomleeuweriken herbezetten hun broedgebied op de heide, langs bosranden laten hopelijk zwarte specht, grote lijster en goudvink zich horen of zien en op de vennen zijn naast baltsende dodaarzen diverse watervogels waarneembaar. Kans op raven en haviken is groot en mogelijk is de klapekster nog aanwezig.

Tip: waterdicht schoeisel, denk aan warme kleding & eten/drinken

Aanmelden: t/m 12 maart bij Peter Dral via peterdral@vogelwacht-utrecht.nl
Vertrek: 8.00 uur, terug ca. 14.00 uur
Verzamelplek: Parkeerplaats bij de Biltse Hoek, De Bilt
Vervoermiddel: € 15,- per auto te verrekenen met de chauffeur

 

 

Zaterdag 18 april 2026, Vroege Vogelexcursie in Beukenburg + Hoogekampse Plas (i.s.m. IVN)

Een decennialange traditie wordt gecontinueerd: IVN en Vogelwacht organiseren opnieuw een vroege vogelexcursie in De Bilt. Vanaf 6-8 uur gaan we wandelen (ca. 3 km) in Beukenburg/Leijense bos. We luisteren naar de ontwakende zangvogels en verwachten diverse soorten spechten, lijsters, mezen en vinken te treffen. Ook kans op goudhaan, bonte vliegenvanger, boompieper en raaf. Na dit bosconcert gaan we van 8-10 uur (water)vogels genieten bij de nabijgelegen Hoogekampse plas. We zoeken hier naar kleine plevier, koekoek en kleine karekiet, kijken naar watervogels en wellicht zijn ook ijsvogel en oeverzwaluw weer waarneembaar.

Aanmelden: t/m 16 april bij Wigle Braaksma via wiglebraaksma@vogelwacht-utrecht.nl
Aantal deelnemers: max. 15 (= excl. max. 15 leden van IVN)
Vertrek: 6.00 uur, terug ca. 10.00 uur
Verzamelplek: T-splitsing Beukenburgerlaan (300 meter ten westen van Dierenpension Beukenhove)
Vervoermiddel: vanwege beperkte parkeergelegenheid is het advies om met de fiets te komen.

 

 

Zaterdag 26 april 2026, Willeskop

Door Hoogheemraadschap De Stichtse Rjjnlanden zijn -samen met provincie Utrecht en terreineigenaar Staatsbosbeheer- in 2025 maatregelen getroffen om extra waterberging en waterafvoer via dit natuur (ontwikkelings) gebied te kunnen realiseren. Daarbij zijn ook extra waterpartijen, natuurvriendelijke oevers en vogeleilandjes gecreëerd. We wandelen oostwaarts over een oude houtkade tot aan een vogelkijkhut en vervolgens westwaarts weer terug (totaal ca. 6 km). Naast aandacht voor doortrekkers, watervogels en zangvogels gaan we ook in de aangrenzende polders kijken naar ganzen, weidevogels en roofvogels.

Tip: neem voldoende eten en drinken mee (er is geen horeca en/of sanitaire voorziening in het excursiegebied)

Aanmelden: t/m 24 april bij Hanneke Lankhof via hannekelankhof@vogelwacht-utrecht.nl
Vertrek: 8.00 uur, terug ca. 14.00 uur
Verzamelplek: Parkeerplaats bij de Biltse Hoek, De Bilt
Vervoermiddel: € 15,- per auto

 

 

Zaterdag 23 mei, Zouweboezem

Ook in de 14e eeuw waren opvanggebieden nodig voor overtollig water uit nabije polders, waardoor ondermeer de Zouweboezem nabij Lexmond door graafwerk van mensen is ontstaan. Dit water- en rietrijke gebied is een belangrijk broedgebied voor ondermeer purperreigers, bruine kiekendieven, zwarte sterns, diverse “rietzangers” (blauwborst, Cetti’s zanger, snor) en koekoeken. We gaan ook op zoek naar spotvogel, braamsluiper, grauwe vliegenvanger en bosrietzanger. We wandelen vanaf parkeerplaats naar de molen en via een zangvogelrijk deel van polder Oude Zederik weer terug (ca. 6 km totaal).

Tip: waterdicht schoeisel en voldoende textielbescherming voor mogelijke felle zon, regenbui en/of –bloeddorstige- muggen plus voldoende eten/drinken meenemen

Aanmelden: t/m 21 mei bij Peter Dral via peterdral@vogelwacht-utrecht.nl
Aantal deelnemers: max. 12
Vertrek: 7.00 uur, terug ca. 13.00 uur
Verzamelplek: Parkeerplaats bij de Biltse Hoek, De Bilt
Vervoermiddel: € 15,- per auto

 

 

Zondag 21 juni, Kootwijkerzand, wandelexcursie

Het Kootwijkerzand is het grootste stuifzandgebied van West-Europa: een ruig open landschap van zandduinen, heide en vliegdennen, gevormd door wind en tijd. Daaromheen liggen uitgestrekte bossen die voor een compleet andere sfeer zorgen. Die contrasten maken dit gebied niet alleen landschappelijk bijzonder, maar ook erg vogelrijk. In de open zand- en heidevlakte gaan we op zoek naar soorten als Gekraagde Roodstaart, Boomleeuwerik, Tapuit, Geelgors, Boompieper en natuurlijk Raaf. In het aangrenzende bosgebied maken we kans op Kuifmees, Zwarte Mees, Fluiter en Bonte Vliegenvanger. Met wat geluk treffen we daarnaast Grauwe Klauwier, Zwarte Specht, Paapje of Boomvalk. En als alles meezit zou zelfs Kwartel tot de mogelijkheden kunnen behoren. In het laatste geval is de excursieleider dan niet meer te houden.

Tip: neem voldoende eten en drinken mee; er is geen horeca. Denk aan voldoende textiel-bescherming voor mogelijke felle zon, regenbui en/of –bloeddorstige- muggen. Een telescoop kan handig zijn in de open ruimte, maar is niet noodzakelijk.

Aanmelden: t/m 19 juni bij Daniël Muilwijk via danielmuilwijk@vogelwacht-utrecht.nl
Aantal deelnemers: max. 16
Vertrek: 7.00 uur, terug ca. 13.00 uur
Verzamelplek: Parkeerplaats bij de Biltse Hoek, De Bilt
Vervoermiddel: € 30,- per auto